Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK – kluczowe informacje

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Wprowadzone zmiany wynikają z konieczności dostosowania krajowych przepisów do zmienionej unijnej dyrektywy komunikacyjnej, a także odpowiadają na współczesne wyzwania rynku ubezpieczeniowego. Nowelizacja weszła w życie dnia 6 listopada 2024 roku, z wyjątkiem przepisów dot. zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia – których data wejścia w życie zaplanowana jest na 24 lipca 2025 r.

💡 Najważniejsze zmiany w nowelizacji:

1. Wprowadzenie definicji „ruchu pojazdu” – nowe przepisy precyzują, że „ruchem pojazdu” będzie każde użycie pojazdu mechanicznego zgodne z jego funkcją jako środka transportu, niezależnie od tego, czy pojazd znajduje się w ruchu, czy jest nieruchomy. To kluczowa zmiana, która ma na celu zwiększenie jasności w kwestiach odpowiedzialności ubezpieczeniowej.

2. Wyłączenia OC dla sportów motorowych – nowelizacja wprowadza wyłączenia odpowiedzialności OC w przypadku zdarzeń mających miejsce w ramach organizowanych zawodów sportowych na zamkniętych obszarach. W takich przypadkach konieczne będzie posiadanie specjalnych ubezpieczeń obejmujących szkody wyrządzone osobom trzecim.

3. Podwyższenie sum gwarancyjnych – znaczącej zmianie uległy również sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC pojazdów mechanicznych oraz OC rolników. Nowe sumy gwarancyjne nie mogą być teraz niższe niż:

▪️29 876 400 zł w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych – w przypadku szkód na osobie,

▪️6 021 600 zł w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych – w przypadku szkód w mieniu.

Zwiększenie sum gwarancyjnych stanowi odpowiedź na rosnące koszty odszkodowań i inflację.

4. Ochrona poszkodowanych na wypadek niewypłacalności ubezpieczyciela – nowelizacja rozszerza ochronę poszkodowanych w sytuacjach, gdy ubezpieczyciel staje się niewypłacalny. UFG przejmie odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań w Polsce, podczas gdy PBUK będzie odpowiedzialne za takie świadczenia na terenie innych krajów UE. W ramach UFG zostanie utworzony specjalny fundusz na rzecz niewypłacalności.

5. Wydawanie zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia – zmiany dotyczą również procedur wydawania zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia, które będą kluczowe dla oceny historii klienta przez ubezpieczycieli. Te przepisy wejdą w życie 24 lipca 2025 roku.

💭 Co te zmiany oznaczają dla klientów?

“Wraz z nowelizacją ustawy klienci mogą oczekiwać bardziej przejrzystych zasad odpowiedzialności ubezpieczeniowej oraz lepszej ochrony w sytuacjach niewypłacalności ubezpieczyciela. Wzrost sum gwarancyjnych zapewni większą ochronę majątkową, co jest istotne w przypadku coraz wyższych roszczeń związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Dodatkowo, nowe przepisy będą miały szczególne znaczenie dla osób biorących udział w sportach motorowych, będą oni bowiem musieli zwrócić uwagę na dedykowane ubezpieczenia. Wraz ze wzrostem odpowiedzialności Ubezpieczycieli oraz szerszą możliwością dochodzenia roszczeń z PBUK oraz UFG może wiązać się również wzrost składek ubezpieczeniowych. Dlatego kluczowym jest przygotowanie odpowiedniej polityki flotowej wewnątrz organizacji, w czym wspieramy naszych klientów.” – komentuje nowelizację ustawy Paweł Mańkowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych PIB Broker.

📖 Źródło: Dziennik Ubezpieczeniowy